SAĞLIK KOÇLUĞU 

MESLEK OLARAK SAĞLIK KOÇLUĞU

Sağlık koçluğu, Amerika Birleşik Devletleri'nde Mayıs 2013'te ABD Çalışma Bakanlığı (DoL) tarafından onaylanan yeni bir meslek.

DoL'un mesleği onaylaması, sağlık koçluğuna kayıtlı bir çıraklık programının onayı ile birlikte, IWE'nin DoL için geliştirdiği iş yeterliklerine ve eğitim müfredatına dayandırılmıştır.

IWE'NİN YAKLAŞIMI ÖZEL

2013 onayına kadar, ABD'de insanların bütünsel, kişilik odaklı, ilişki odaklı, güç temelli bir yaklaşım kullanarak kendi kendini değiştirme sürecini desteklemeye odaklanan resmi bir meslek yoktu.

Mevcut diğer yardımcı meslekler, öğretim, danışmanlık, problem çözme ya da profesyonellerin otoritenin rolünü oynadığı ve yardıma muhatap olan kişinin eşit bir ortak olmadığı için başka bir yardım sunarak bir yönerge yaklaşımı benimsemektedir. Geleneksel bir profesyonel yardım modelinde, hedeflere ulaşmak için hedefler ve yöntemler, yardımcının ya da bazı dış ajansların ya da otoritenin, kişinin yapması gerektiğini düşündüklerine dayanmaktadır.

IWE HERKESİNE BAŞKA BİR YARDIMCI OLMAK ÜZERE BECERİ VERİYOR

IWE'nin diğer birçok meslekten farklı yaklaşımının bir başka yönü ise, bir çok kolej eğitimi, kapsamlı pasif “koltuk zamanı” eğitimi, büyük sınavlar ve başka bir tür profesyonel lisans gerektirmesidir.

IWE'de, herkesin bilime dayalı yaklaşımlarla eğitildiyse, yetkinlik ve güven kazanmak için yeterli kasıtlı uygulamaya sahip olması ve başkaları için yaptıklarının sonuçlarını ölçmek için basit yollar kullanması durumunda başkalarına yardım edebileceğine inanıyoruz.

Canlı bir sınıfta veya çevrimiçi kursta oturarak "oturma süresi" saatlerini biriktirmek yeterli değildir.

Dünya, insanlara fark yaratma becerilerine sahip. Bu yüzden IWE'nin programının bir parçası, öğrencilere, diğer kişinin koçluk deneyiminden edindiklerini hissettiklerine göre gerçek zamanlı olarak sonuçları ölçmelerini öğretir.


SAĞLIK SİSTEMLERİNDE WELLNESS COACHING FIT NEREDE?

Amerikan sağlık koçu mesleği, İşçi Halk Sağlığı İşçisi Mesleki Kümesi (SOC 21-1094) Bölümü'ne girmektedir. Toplum Sağlığı İşçisi terimi, hem meslek kümesinin (kategori) hem de özel bir iş unvanının adıdır. Wellness koçu bu kategorideki iş başlıklarından biridir. Diğer iş ünvanları arasında sağlık destek çalışanı, astım aile destek çalışanı, HIV akran savunucusu, sağlık eğitimcisi, hasta yönlendiricisi, promotor (a) ve daha birçoğu yer almaktadır.

Toplum sağlığı çalışanları, özellikle doktorlar ve hemşireler gibi sağlık çalışanlarına erişimin çok sınırlı olduğu gelişmekte olan ülkelerde dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. 

Toplum sağlığı çalışanı (bu durumda, meslek unvanının adı değil, iş unvanı) ve hasta navigatoru gibi bazı iş unvanlarının, sağlık ekonomisinin “arz tarafı” ndan geldiğine dikkat edin, çünkü insanların iyileştirilmesi ve artırılmasına odaklanırlar. Mevcut tüm sağlık hizmetlerine erişim ve bu hizmetlerin faydalarını en üst düzeye çıkarma. Tedarik tarafı, sağlık hizmetlerinin tedarikini yönetmeye odaklanmaktadır.

Öte yandan sağlık koçları “talep tarafı” dan geliyor. Amaçları, bireysel ve toplum sağlığını ve refahını artırarak, zorlanmış sağlık sistemlerine olan talebi azaltmaktır. Talep tarafı sağlık hizmetlerine yönelik talebi yönetmeye odaklanmaktadır. Talebin azaltılmasının birincil yolu, hastalığın ve hastalığın önlenmesidir.

Sağlık koçları, insanların hayatlarında sürdürülebilir bir değişim yapma becerilerini kazanmalarına yardımcı olarak bunu yapar. Sağlık koçları, insanların sağlık hizmetlerine ihtiyaç duymadan ön cephede hizmet ederler. Aynı zamanda bir sağlık bakımı karşılaşmasında ya da tedavinin seyri sırasında önleme kapasitesinde hizmet verirler 

​© 2023 by

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now